com.tr Alan Adı Kaydı Nasıl Yapılır?

com.tr Alan Adı Kaydı Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere com.tr domainler sadece belge ile alınabilmekte yani kurumsal bir firma olmanız gerekmektedir. Sadece adınızsoyadınız.com.tr domainler kimlik ile alınabilmektedir.

com.tr alan adı kaydı için alacağınız isimle alakalı resmi bir evrağa ihtiyacınız olacaktır. Örnek vermek gerekirse ewdsoft.com.tr alan adını kayıt etmeni için vergi levhanızda veya sicil gazetesinde örn: EwdSoft internet hizmetleri ltd. şti. şeklinde devam eden bir firmanız olmak zorunda. Bunun haricinde birde marka tescili yaparak com.tr domain alabilmeniz mümkündür. Öncelikle EwdSoft markası için patent başvurusunda bulunacak, eğer markanız onaylanırsa ewdsoft.com.tr alan adını alabileceksiniz.

 

İlk yöntemden yola çıkarak bir firma sahibi olduğunuzu varsayalım ve com.tr alan adı amka istediğinizi düşünelim. Bu aşamada yapacağınız işlemler alan adını kayıt edeceğiniz kayıt firmasına alan adı tahsis formu ile birlikte ticaret odasından alınmış olan Faaliyet BelgesiTicari Sicil BelgesiOda Sicil Kayıt Sureti ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı belgelerinden herhangi birini göndermektir.

 

Sonrasında istediğiniz domaini satın alarak belgelerin onaylanmasını ve alan adınızın panelinize düşmesini bekleyebilirsiniz. com.tr alan adı işlemleri ve dns değişiklikleri sadece hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Belgeleri göndermeden önce alacağınız alan adının daha önceden kayıt edilmemiş olmasına dikkat ediniz.

About the Author

Leave a Reply